Jachtařský víkend

Ahoj všichni jachtaři, organizujeme setkání, povídání o jachtingu a praktické procvičování meteorologie (hlavně „čtyř kalíšků“…  :-) ).

Jsou to  združené víkendové přednášky.
V pátek probereme Havárie na moři a Trim plachet.
V sobotu Meteo I až III. Kurzy proběhnou v  Dačicích a v Brně.

HAVÁRIE NA MOŘI - PÁTEK
- Zkrácená přednáška -
Už jste se někdy dostali do situace, kdy jste podcenili počasí, zakotvili v zátoce a nebo se vyvázali na bójku a měli jste pocit, že je vše v pořádku.  V půl noci jste se museli za dramatických situací  se převazovat a nebo nezbylo než zvednout kotvu a vyrazit do tmavé noci na otevřené moře. Nebo vám vypověděl motor a vy jste byli hodně blízko skalnatého pobřeží. To vše jsou situace, kdy není moc daleko do ztroskotání. Přijděte se s námi podělit o tyto situace a společně formulovat  závěry, které nám umožní těmto situacím předejít. Dovolenou na lodi  nechceme strávit stresovými situacemi, ale jedeme si odpočinout a dobře si zaplachtit.
Přednáška popisuje situace na moři, které se vyskytly. Upozorňuje na nejčastější chyby, na co si dávat pozor, co se podceňuje nejčastěji. Nejde o to být „generálem po bitvě“, jde o to vědět  co se na moři může skutečně přihodit a opravdu se to stává.

TRIM PLACHET – Pátek
- Zkrácená přednáška -
Pojďme si říct, proč plachta není letecké křídlo a jak tedy plachta skutečně funguje. Opravme některé chybné závěry při manipulaci s plachtou, které vychází ze záměny: plachta – letecké křídlo. Udělejme si pořádek v tom velkém množství pokynů co s plachtou dělat, když … . Nebo lépe, porozumějme tomu, co se vlastně děje a jak upravit plachtu, když např.udeří vlny.

Obě přednášky v plném rozsahu zaberou 4 hod každá. Zkusíme je malinko zkrátit, abyste se dozvěděli, alespoň základní, ale úplné informace. Pokud Vás zaujmou, můžeme pokračovat hluboko do večera. V Pátek na to máme časový prostor.

JACHTAŘSKÁ METEOROLOGIE – SOBOTA
Propracovaný systém  třÍ na sebe navazující  přednášek šitých na míru pro jachtaře, kteří chtějí mít jistotu, že dobře odhadnou vývoj počasí . Tím se dokáží vyhnout nepříjemný situacím jako je noční dramatické odjezdy z místa kotvení, Utržení se z kotvy nebo jízdě v silném poryvovém větru.

Cyklus uceleně pojednává o jedné z řady možností jak pohlížet na počasí, jak o něm přemýšlet z pohledu jachtaře. Snaží se poskytnout odpověď na ryze „jachtařské“ otázky jaké jsou:  Jaké všechny informace musíte mít k vlastní analýze počasí? Jakým způsobem je zpracujete? Co všechno uvidíte kolem sebe a co „tohle všechno“ znamená? Jak daleko na moři od pevniny se uplatňují vlivy počasí ? Proč počasí neodpovídá meteorologické mapě a přesto má tato mapa pravdu? Co uvidíte na obzoru a vlastně na jakém ? Jaký obzor si musíte hlídat pro plavbu v určitých oblastech a kotvení v zátokách ?

Meteorologie – pobřežní plavba
Přednáška je zaměřena na základní pochopení principů fungování meteorologie a jachtařský náhled na ni. Popisuje  jak vzniká vítr, jaké musí být splněné podmínky pro vznik větru (místní vlivy, vliv tvaru pobřeží na směr a sílu větru, Coriolisova síla a její použití).  Popisuje princip kondenzace (rosný bod, kondenzační cesty a tvorba mraků, vztah: rozdíl teplot – relativní vlhkost a jeho použití, mlhy, srovnávací tabulka vzniku mlh v ročním období). Vznik mraků, rozdělení, a souvislost s jachtingem. Beaufortova stupnice síly větru a její praktické využití pro jachtaře. Přirozené chování přírody a její vliv na vítr. Vítr nad mořskou hladinou.

Meteorologie – mořská plavba
Tato část je zaměřená na vlastní vyhodnocování meteorologické situace tlakové níže – prostorový řez, spirála větru,  přehled vlastností níže a jejich použití pro jachtaře. Srovnávací tabulka s výší, statický výskyt níže, pohyby níže, základní proudění.  Fronty v systému níže, vliv horizontu. Meteo na Jadranu. Meteo mapy, doporučený postup čtení mapy.

Meteorologie – analýza meto map a internetu
Za mnoho let nasbírané odkazy nejlepších a nejpřesnějších meteo serveru, jejich vzájemné propojení. Na koho se dá opravdu spolehnout a kdo opisuje od ostatních. Na tento seminář je vhodně mít  s sebou vlastní PC s Wifi.

Cena přednášky
600,-Kč / přednáška
celý cyklus: 2.500,-Kč.

SLEVA:
Při dvou a více přednáškách je sleva 50 Kč/ přednášku

Co je v ceně
3×3 + 2×2 hodiny hutných a kvalitních přednášek, 3×20 stránek skript a  přednášková místnost.

Kde se přednášky konají
Termín 09.-10.1.2015
-  Motel Dačice‎ Toužínská 141, 380 01 Dacice, Czech Republic, +420 602 493 771,
Více na: www.moteldacice.cz
Ubytování: přímo v motelu. Kontaktujte motel nebo: tomaskre@gmail.com

Termín ….(bude upřesněn)
-  AVAR-YACHT, s.r.o.,
Za Řekou 815, 664 71 Veverská Bítýška,
Více na:  www.avaryacht.cz

Ubytování:
tento penzion je přímo ve Veverské Bítýšce
www.uvaclava.euweb.cz

tady jsou další tipy v okolí
http://www.dopenzionu.cz/penziony/veverska-bityska/